MSA HAKKINDA

Türkiye’nin En Kapsamlı Yiyecek-İçecek Eğitim Merkezi

" Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi olan MSA, City & Guilds tarafından dünyanın en iyi iki aşçılık eğitim kurumu arasında gösterildi. 2010 yılında ise, kurucu Mehmet Aksel uluslararası alanda Yılın Girişimcisi seçilerek Endeavor ödülüne layık görüldü. "

2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), verdiği ayrıcalıklı eğitim ile bugün dünyanın en iyi aşçılık eğitim kurumları arasında gösteriliyor. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir özel eğitim kurumu olmasının yanı sıra; turizm ve ağırlama sektörünün en iddialı mesleki eğitim akreditörlerinden Confederation of Tourism & Hospitality (CTH), İngiltere kökenli City & Guilds, İskoç SQA ve Pearson/Ed Excel tarafından onaylı Türkiye’deki tek eğitim kurumu. MSA kampüsünde; profesyonel aşçılık ve profesyonel pasta-ekmekçilik eğitim mutfakları, uygulamalı barmenlik ve miksoloji sınıfı ile özel tasarlanmış şarap mahzeni, mutfakseverlere yönelik etkinlikler için tasarlanmış mutfaklar, kahve eğitimi sınıfı, seminer odaları, Türkiye’nin ilk ve tek mutfak oditoryumu, ‘Yeme - İçme Konulu Uzmanlık ve Nadir Eserler Kütüphanesi’ ve yiyecek - içecek tarihi konusunda özel bir koleksiyona sahip müzesi ile MSA Dükkân adlı MSA ürünlerinin satış alanı yer alıyor.

Yiyecek-içecek sektörüne eğitimli ve profesyonel işgücü kazandırmak misyonu ile faaliyetlerini sürdüren MSA, her yl 1200 'ü aşkın profesyonel şef adayını iş hayatına kazandırmakta ve sadece Türkiye’ye değil, dünyanın her yerine şef adayları yetiştiriyor. Kendi işletmesini açma hedefi olan kişilere yönelik düzenlenen Profesyonel yiyecek-İçecek İşletmeciliği eğitim programıyla da, profesyonel işletmecilerin her türlü bilgi ve donanımla yetişmesini sağlıyor. MSA’da profesyonel eğitimlerin yanı sıra mutfakseverlere özel her ay workshoplar düzenleniyor. Dünya mutfaklarından profesyonel pişirme tekniklerine kadar birçok eğitim, MSA eğitmen şef kadrosu tarafından veriliyor. Yılda 400’e yakın mutfak etkinliğinde 20000’i aşkın mutfak meraklısı ağırlanıyor.

Kurum, marka veya şirketlere özel etkinlik, toplantı ve workshoplar organize ediliyor. Bu ekiplere özel menüler hazırlanıyor. Motivasyon toplantıları, basın lansmanları, ürün demo veya çekimlerinin düzenlenebildiği etkinliklerde, 28 kişi profesyonel şefler ile aynı anda çalışabiliyor. MSA kampüsünde yer alan Electrolux Auditorium, yalnızca MSA öğrencileri ve mezunlarının değil, Türkiye’nin ve hatta dünyanın sektör oyuncularının sayısız başlıkta faydalandığı, şaşırtan mükemmellikteki teknik altyapısı, benzersiz mutfak donanımı ve harika bir deneyim yaşatacak konfor standartları ile parmak ısıtıyor. Yiyecek-içecek alanında AR-GE projeleri, menü ve ürün geliştirme, insan kaynakları desteği veren MSA, bugüne kadar400’ün üzerinde marka ile kurumsal etkinlikler ve özel mutfak projeleri gerçekleştirdi.

Rakamlarla MSA

Profesyonel eğitim programlarından
mezun olan toplam öğrenci

Her yıl workshop'lara katılan mutfaksever

Firma ile gerçekleştirilen kurumsal etkinlik

Her yıl, 1500'den fazla şef adayı geleceğini elleriyle değiştirmek için MSA'ya geliyor. Neden mi?

Profesyonel eğitim sınıfları, müzesi, kütüphanesi, laboratuvar ve Türkiye'nin tek mutfak oditoryumu ile en büyük kampüse sahip mutfak okulu.

Dünya Şefler Birliği (WACS) tarafından "Dünyada Eğitim Kalitesi En Yüksek Profesyonel Aşçılık Okulu" seçilen, uluslararası 4 akreditasyon kurumundan onaylı ve uluslararası diploma veren Türkiye'deki tek mutfak okulu.

Kadrosundaki tam zamanlı 24 eğitmen şefin yanı sıra, her yıl 30'dan fazla yerli ve yabancı profesyonel şefi ders ve demolarla öğrencileriyle buluşturan tek mutfak okulu.

Dünya çapındaki 7500 mezunundan 495’i kendi işletmesini açan, 135'i yurt dışında çalışan tek mutfak okulu.

Her yıl, 1500'den fazla şef adayı geleceğini elleriyle değiştirmek için MSA'ya geliyor. Neden mi?
Çünkü Başka MSA Yok!

Çünkü Başka MSA Yok!

4 mezunu City&Guilds İngiltere'nin düzenlediği mesleki mükemmellik yarışmasında "Mükemmellik Madalyası" (Medal of Excellence) kazanan tek mutfak okulu.

mutfaktakariyer.com platformunu hayata geçirerek mezunlarla işletmeleri dünyanın her yerinden, 7 gün 24 saat, bir araya getirmek için bünyesinde Mezunlar için Kariyer Departmanı kuran ve 1000'den fazla işletmeyle iş birliği yapan tek mutfak okulu.

"Dünyaya Türk Mutfağı" hareketini başlatan, Türk Mutfağı konusunda ilk ve tek uluslararası sertifikalı eğitim tasarlayan, bu eğitimlerin demolarını yapmak üzere yurt dışındaki okul ve fuarlara davet edilen tek mutfak okulu.

Bocuse d'Or Türkiye, Chaîne des Rôtisseurs, Young Chefs Competition gibi dünyaca ünlü organizasyonlara ev sahipliği yapan tek mutfak okulu.

Kampüs donanımı ve ders malzemeleri için sektörlerinin önde gelen 60 markası ile iş ortaklığı yapan tek mutfak okulu.

MSA’da çok güzel bir ekiple karşılaştım. Merak ve tutku dolu öğrenciler var. Öğrencilere meraklı olmalarını, seyahat etmelerini, yeni tatlar denemelerini tavsiye ederim.

Tom Aikens

Chef & Owner

Tom Aikens Restaurant London